AKTUALNOŚCI

15.09.2023

SPRAWY ORGANIZACYJNE

Prosimy wszystkich biegaczy - dużych i małych (oraz ich rodziców) o zapoznanie się z kilkoma kwestiami...

czytaj więcej
14.09.2023

BIURO OBSŁUGI ZAWODÓW

Nasze Biuro Obsługi Zawodów jest już czynne!  Zapraszamy do Atrium Plejada , obok lokalu Pepco:...

czytaj więcej
14.09.2023

JOANNA JÓŹWIK NA NASZYM BIEGU

Dzięki naszemu patronowi tytularnemu - PKO Bankowi Polskiemu - zawodnikom 14. PKO Bytomskiego Półmaratonu...

czytaj więcej
14.09.2023

TOYOTA bZ4x NA WEEKEND

Niezmiernie cieszymy się, że nasz wieloletni sponsor - Toyota Czajka - ufundował dodatkową nagrodę dla...

czytaj więcej

Aktualności

12.09.2023

GOLD SEPTEMBER Z FUNDACJĄ ISKIERKA

Uczestnicy 14. PKO Bytomskiego Półmaratonu pobiegną 16 września z symbolem złotej wstążki w ramach solidarności z dziećmi chorymi na nowotwory i ich rodzinami. Postanowiliśmy włączyć się do akcji promowanej m.in przez Fundację ISKIERKA.

Fundacja ISKIERKA pomaga dzieciom z choroba nowotworową i ich rodzinom od 17 lat. Pomimo empatii i chęci pomocy ze strony najbliższego otoczenia, często napotykają brak zrozumienia, wiedzy oraz ogromnego lęku przed rozmową. Dlatego we wrześniu ISKIERKA stawia na edukację i zachęca do sięgania po wsparcie w tym zakresie.

- "Wiedza pomaga. Oswoić lęk i podejmować działania. Te z zakresu profilaktyki, diagnostyki, czy już samego leczenia. Pomaga odnaleźć się w gąszczu informacji i emocji.  Miesiąc świadomości nowotworów u dzieci właśnie temu służy. Aby zachęcać do rozmowy, zadawania pytań, wymiany wiedzy." – mówi o akcji Jolanta Czernicka-Siwecka, Prezes Fundacji ISKIERKA.

Gdzie szukać:
• Portal wiedzy onkorodzice.pl, działający od 2 lat pod opieką fundacji i patronatem Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Miejsce tworzone przez rodziców dla rodziców, przy współpracy z innymi organizacjami. To również bezpłatny dostęp do wiedzy i specjalistów w postaci webinarów: https://www.youtube.com/@portalonkorodzice/videos
• ONKOPORADNIK cyklu filmów dostępnych również  na kanale YouTube oraz podcastów na platformach streamingowych z zakresu wsparcia psychologicznego i informacyjnego. 22 odcinki, z których korzystać mogą nie tylko rodzice dzieci z chorobą nowotworową, ale także ich bliscy i wszyscy Ci, którzy chcą zrozumieć przez co przechodzi osoba chora, jakie emocje jej towarzyszą, jakie są najbardziej charakterystyczne etapy i jak mądrze wspierać i towarzyszyć choremu w tym trudnym czasie. 
• Natomiast komiks „O,CHOROBA!” to propozycja dla młodego czytelnika, która jest znakomitym zaproszeniem do rozmowy. To wciągająca przygodówka autorstwa dwójki specjalistów od literatury dziecięcej i młodzieżowej: Bogusia Janiszewskiego i rysownika Maxa Skorwidera. Z dużą dawką humoru w komiksowej formie „oswaja” raka. Daje też niezbędną dawkę wiedzy, która pomaga zrozumieć samą chorobę. Doceniona wieloma nagrodami książka w cenie 35 zł dostępna jest w sieci Empik, jak i na stronie Kulturalnysklep.pl,  a dochód z jej sprzedaży wspiera działania ISKIERKI.

22 września o g. 20 na złoty kolor, na znak solidarności z chorymi, podświetlone zostaną budynki m.in. na Śląsku (np. katowicki Spodek).

GOLD SEPTEMBER

Ideę Międzynarodowego Miesiąca Świadomości Nowotworów Wieku Dziecięcego - Złotego Września, od 2012 r. funkcjonującego w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy Baracka Obamy, wypromowało międzynarodowe stowarzyszenie Childhood Cancer International (CCI). CCI stworzyło trzy akcje społeczne związane ze swoją misją: Międzynarodowy Dzień Walki z Nowotworami Wieku Dziecięcego (15 lutego), Tydzień Ozdrowieńców (w czerwcu) i właśnie – Golden September.
W 2020 roku w kampanii Miesiąca Świadomości Chorób Nowotworowych u Dzieci do działań SIOP Europe, Childchood Cancer International Europe, PanCare (organizacji zrzeszających onkologów dziecięcych, środowisko akademickie, rodziców i pacjentów) dołączył Parlament Europejski.
Akcję rozpoczęło oświetlenie jego siedziby w Brukseli. Na całym świecie partnerzy kampanii w geście solidarności, rozświetlili złotym światłem sławne budowle: Tower w Londynie, wieżowce w Toronto, Kuala Lumpur w Malezji czy Shenzen w Chinach.
W Polsce inicjatywie Gold September patronuje Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Fundacja ISKIERKA  jest członkiem CCI Europe, czyli europejskiego oddziału Childhood Cancer International (CCI). Od kilku lat ISKIERKA inicjuje podświetlanie budynków m.in. na Śląsku:
       
CCI Europe to największa ogólnoeuropejska organizacja zrzeszająca 67 organizacji
z 30 krajów w Europie, ściśle współpracuje ze specjalistami z zakresu onkologii, psychologii, środowiskiem akademickim, naukowcami, przedstawicielami różnych grup społecznych i organizacjami pozarządowymi w całej Europie.

O Fundacji ISKIERKA

Fundacja ISKIERKA jest polską organizacją pożytku publicznego zajmującą się od 2006 roku budowaniem systemów wsparcia finansowego, psychologicznego i społecznego dla dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzin. Fundacja opiekuje się ponad 700 dziećmi leczącymi się głownie w specjalistycznych ośrodkach w Katowicach, Chorzowie Zabrzu oraz w Rzeszowie. Realizuje projekty ogólnopolskie i prowadzi pomoc finansową dla dzieci leczonych również w innych ośrodkach w Polsce i za granicą.
www.fundacjaiskierka.pl