AKTUALNOŚCI

13.09.2019

Wygraweruj swój wynik na mecie 11 PKO Bytomskiego Półmaratonu

Kochani. Wzorem ubiegłych edycji umożliwimy Wam również w tym roku wygrawerowanie osiągniętego rezultatu po...

czytaj więcej
12.09.2019

Biuro zawodów 11 PKO Bytomskiego Półmaratonu

Drogie Uczestniczki naszego 11 PKO Bytomskiego Półmaratonu. Bardzo przepraszamy, ale w związku z opoźnieniem...

czytaj więcej
11.09.2019

Wolontariusze podczas 11 PKO Bytomskiego Półmaratonu

Witajcie Wolontariusze. Przypominamy, że już w najbliższą sobotę spotykamy się przy pętli autobusowej w...

czytaj więcej
10.09.2019

Zmiany w regulaminie 11 PKO Bytomskiego Półmaratonu!!!

Witajcie. Już za 3 dni widzimy się na starcie 11 PKO Bytomksiego Półmaratonu. Wychodząc na przeciw...

czytaj więcej

Aktualnosci

20.08.2019

Pobiegnij dla Kingi i Mateusza w 11 PKO Bytomskim Półmaratonie

W 11 PKO Bytomskim Półmaratonie każdy uczestnik będzie mógł pobiec dla Kingi i Mateusza, a dzięki sponsorowi tytularnemu, jakim jest PKO Bank Polski zebrana w ten sposób wkota wesprze to sympatyczne rodzeństwo. Aby wziąć udział w akcji charytatywnej, należy w biurze zawodów zgłosić swój udział i na tej podstawie otrzymacie plakietkę.

Mateusz i Kinga są dziećmi niedowidzącymi (upośledzenie widzenia-zaburzenia widzenia w drogach wzrokowych, oczopląs, nadwzroczność i astygmatyzm obu oczu), mają zaburzoną równowagę (chwiejny chód), trudności w zakresie koordynacji wzrokowo ruchowej, obniżone napięcie mięśniowe.
W 2006 roku na świat przychodzi długo wyczekany syn Mateusz.Piękny i silny chłopak. Wszystko wskazywało na to że jest zdrowy ale po kilku miesiącach okazuje się że chyba coś jest nie tak. Nie wykazuje aktywności ruchowej i nie skupia wzroku na przedmiotach. Mając 7 miesięcy zostaje zdiagnozowana duża wada wzroku i wszyscy mamy nadzieję że kiedy Mati zacznie nosić okulary w końcu wszystko zobaczy to jego aktywność ruchowa wzrośnie. Tak się niestety nie stało. Rozpoczęła się rehabilitację. Wszystko przychodziło mu z wielkim trudem a próby chodzenia zaczął dopiero mając 2 latka. Jednak dopiero wtedy gdy zaczął stawiać swoje pierwsze kroki można było dostrzec coraz więcej deficyfów . Miał problem z utrzymaniem równowagi ,jego chód był bardzo chwiejny a sprawność motoryczna  bardzo zaburzona. Był stale rehabilitowany ale na jakiekolwiek efekty trzeba było CIĄGLE długo czekać. Dopiero w roku 2011 na moją prośbę mamy Mateusz trafił na oddział neurologii i został wykonany rezonans magnetyczny. Diagnoza była szokiem-ZESPÓŁ JOUBERTA (hipoplazja robaka móżdżku)-wada genetyczna. W przypadku Matiego wada ta nieodwracalnie uszkodziła  mu wzrok-jest niedowidzący( zaburzenia przewodnictwa w drogach wzrokowych, nadwzroczność znacznego stopnia, oczopląs) , ma zaburzoną równowagę, problemy ze sprawnością motoryczną, koordynacją wzrokowo-ruchową i obniżone napięcie mięśniowe. Ciągle wymaga obecności osoby trzeciej i pomocy w wielu czynnościach.
Kinga natomiast urodziła się w 2013 roku. Podobnie jak u Mateusza, zaraz po urodzeniu było wszystko dobrze ale po kilku miesiącach kiedy mama zauważyła brak kontaktu wzrokowego i brak aktywności ruchowej wiedziała, że to źle wróży. Odrazu podjęto rehabilitację. W 2014 roku okazało się że również ma zespół Jouberta i dokładnie tak samo jak Mateusz ma nieodwracalnie uszkodzony wzrok-jest niedowidząca( zaburzenia przewodnictwa w drogach wzrokowych, nadwzroczność i astygmatyzm znacznego stopnia, oczopląs) , ma zaburzoną równowagę, problemy ze sprawnością motoryczną, koordynacją wzrokowo-ruchową i obniżone napięcie mięśniowe. Niestety na jakiekolwiek drobne efekty rehabilitacji w przypadku Kini musimy czekać bardzo długo. Chodzić zaczęła dopiero w wieku 4 lat. Wszystko przychodzi jej z ogromnym trudem. Również wymaga ciągłej obecności osoby trzeciej gdyż potrzebuje pomocy we wszystkich czynnościach.
Największym marzeniem mamy rodzeństwa Pani Katarzyny jest zapewnienie im obojgu, przynajmniej dwa razy w roku wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne, gdyż Mateusz jak i Kinga wymagają ciągłej stymulacji i nowych doświadczeń aby na codzień łatwiej się im żyło.